DMSO - Zázračný lék s jedinečnými vlastnostmi

Je DMSO všelék?

Organické rozpouštědlo dimethylsulfoxid, také známé jako DMSO, není klasické léčivo. Nemůžete si ho od svého rodinného lékaře nebo v lékárně normálně ani koupit.

Přesto je této sírovité tekutině připisována působivá řada příznivých zdravotních účinků.

DMSO je v některých kruzích připisován jako “zázračný lék” nebo “všestranná zbraň”. V dimethylsulfoxidu existuje velký potenciál, který čeká na objevení širokou veřejností.

Je úžasné, jak DMSO v našem těle působí mnoha různými způsoby.

Je to, bez nadsázky, jedinečná látka, která se liší od všech ostatních běžných přírodních prostředků. Ale je to opravdu „všelék“?

Tento článek vás bude objektivně informovat o tom, co je to DMSO, jak bylo objeveno pro terapeutické použití, jaké vlastnosti podporující zdraví jsou přisuzovány produktu, jakou pozornost je třeba věnovat při jeho užívání, a zda se mohou během používání vyskytnout vedlejší účinky.

Pokud se chcete do této záležitosti dostat hlouběji, přečtěte si čtyřdílnou epizodu podcastů o dimethylsulfoxidu, která zahrnuje odborné znalosti specialisty na DMSO Dr. Hartmut Fischer.

Co je DMSO?

Dimethylsulfoxid je malá molekula, organická sloučenina síry, která je na Zemi přirozeně hojná. Produkuje se hlavně v oceánech mikroorganismů.

DMSO je látka původně používaná jako rozpouštědlo v chemických laboratořích a ve zpracovatelském průmyslu. Má zvláštní vlastnost, že je tekutinou rozpustnou v tucích i ve vodě.

Kromě toho se dimethylsulfoxid používá při chlazení jako nemrznoucí směs. Zajišťuje, že ledové krystaly se při zmrazení netvoří a pro tento účel je účinnější než glycerin.

V minulosti bylo DMSO, které bylo komerčně dostupné, syntetizovaný vedlejší produkt, který vznikl při zpracování papíru a zpracování dřeva.

Dnes je extrahován polosyntetickým procesem, což mu dává vyšší obsah čistoty. S názvem DMSO Ph. Eur., Je farmaceuticky ověřený a volně dostupný a nepodléhá zákonu o léčivech.

DMSO se prodává jako transparentní vodný roztok bez zápachu, obvykle v koncentraci 99,9%.

Ještě před několika desítkami let to byla populární lék pro celou řadu nemocí a snadno dostupný v jakékoli lékárně. V neposlední řadě si získala přezdívku „všelék“.

Dnes je lék téměř zapomenut. V domácí lékárně ho najdete velmi zřídka. Nejjednodušší možnost kde dnes DMSO koupit je internetový obchod.

Jediným farmaceutickým produktem, který v dnešní době stále obsahuje DMSO, je mast na bolest Doloben. Je považován za zvláště silný, pro otupení zranění modřiny nebo výrony rychle bobtná a tlumí pocit bolesti.

Ale DMSO dokáže udělat mnohem víc. Existují desítky tisíc výzkumných studií zabývajících se účinností látky.

Proč tento lék neznamenal velký průlom ve všeobecném lékařství jsou spekulace. Často se říká, že s látkami, které fungují velmi dobře, kromě toho, že jsou bezpečné při aplikaci a zároveň stojí málo peněz, nelze podnikat. Možná skutečným důvodem je, že DMSO je prostě příliš dobrý a levný.

Jak funguje DMSO?

DMSO se obvykle podává orálně jako tekutina nebo transdermálně ve formě masti, spreje nebo krému, který proniká kůží. Jakmile je v lidském krevním řečišti, je převeden na organickou sloučeninu síry MSM (methylsulfonylmethan).

DMSO má farmakologický účinek na třech úrovních současně.

1. Samotný DMSO má protizánětlivý a analgetický účinek.
2. DMSO je extrakční činidlo, které zesiluje léčivé vlastnosti jiných látek
3. DMSO přenáší léčivé látky jiných látek do nejhlubší buněčné struktury lidského těla

DMSO je v tomto ohledu skutečně jedinečnou látkou.

DMSO je také označován jako „střešní materiál“, protože kombinuje mnoho různých efektů pod jednou střechou.

- Látky obsažené v látce umožňují na jedné straně, že potlačují bolest a snižuje zánět.

- Na jiné úrovni působí DMSO jako transportní prostředek, který zvyšuje účinky jiných látek.

- Kromě toho poskytuje podmínky pro léčebné účinky těchto látek, aby dosáhly nejhlubší části buněčných membrán.

Pojďme se podívat, jak akce DMSO ovlivňuje tři úrovně podrobně.

1. Terapeutický účinek DMSO

Účinný proti zánětu a bolesti

Dimethylsulfoxid má silné protizánětlivé a analgetické vlastnosti.  Současně je roztok síry charakterizován velmi nízkou toxicitou.  I když by se mělo polykat větší množství DMSO, nezpůsobuje to otravu.

Obvykle je DMSO podáváno orálně nebo aplikováno jako krém a je absorbováno kůží do těla.

Účinek na modřiny a výrony

Nejznámější použití DMSO je v léčbě lokální bolesti.
Při aplikaci na pokožku má DMSO na tupá zranění, jako jsou modřiny, výrony, natažené svaly a šlachy. Lék se proto již dlouho úspěšně používá ve sportovní medicíně.

Používá se ve sprejj, který obsahuje 60% DMSO v kombinaci s chloridem hořečnatým (hořčíkový olej) a pomohl mnoha fotbalovým hráčům odehrát utkání až do samého konce bez bolesti. Rychle vrací zraněné sportovce zpátky na hřiště.

Brazilská studie prokazuje, že DMSO jako mast s terapeutickým ultrazvukem dosáhla lepších výsledků než srovnatelné formy léčby.

Proti revmatismu a zůžené krevní cévy

Při aplikaci DMSO na kůži pomáhá transdermální účinek také zmírnit bolest u pacientů s revmatismem.

Protože čistý roztok síry ve vysoce koncentrované formě může způsobit podráždění kůže, je smíchán s izotopovou mořskou vodou, destilovanou vodou, hořčíkovým olejem. Obsah koncentrace se zpravidla sníží na 10% až 75% v závislosti na oblasti použití.
DMSO také působí jako vazodilatátor, který podporuje průtok krve do celého organismu a také okysličování buněk.

Bojuje s volnými radikály

Dalším účinkem, který je přímo vyvolán požitím DMSO, je vazba volných radikálů. Sloučenina síry je selektivní a nebojuje jako typický antioxidant bez rozdílu všechny volné radikály, kterým je organismus vystaven.

Dnes je známo, že pro lidský organismus je z dlouhodobého hlediska lepší radikálně eradikovat všechny volné radikály, ale měl by být povolen určitý stupeň oxidace v těle. DMSO je velmi chytrý tím, že zacílí pouze na určité volné radikály a udržuje své škodlivé účinky na buňky pod kontrolou.

2. DMSO jako nosič

DMSO je pravděpodobně nejúčinnějším extrakčním činidlem, pro jehož výrobu nejsou vyžadovány žádné speciální odborné znalosti a na které se může každý spolehnout.

S roztokem síry můžete sami snadno vytvořit vysoce účinné přírodní prostředky, například čerstvé léčivé byliny, jako je oregano, propolis, ostropestřec mariánský nebo mugwort, se přidají do kapaliny a nechají se chvíli nasát.

Tinktury v DMSO jsou asi dvakrát účinnější než alkoholové extrakty.

To je obzvláště zajímavé při výrobě výtažků z léčivých hub, jako jsou Reishi, Chaga, Cordyceps apod.

Vyšší biologická dostupnost pomocí DMSO 

Další významnou výhodou bylinných extraktů nebo hubových extraktů, které jsou naplněny v DMSO, je vyšší biologická dostupnost.

Každý, kdo si z vlastní iniciativy vyrábí léčivé byliny, které si sám vybral nebo které byly pěstovány v zahradě, s DMSO, může ušetřit spoustu peněz. K dosažení stejného účinku potřebujete pouze zlomek účinné látky.

Prodejní cena DMSO v online obchodování je překvapivě levná ve srovnání s jinými léky nebo přírodními prostředky.

Zejména pokud si myslíte, že se tento roztok dále ředí a k dosažení účinku je potřeba jen několik kapek.

Je zábavné vytvořit si vlastní léčivý protředek a oslavit zdravotní úspěchy. V zásadě lze DMSO kombinovat s téměř čímkoliv na světě.

DMSO by však neměl být smíchán s toxickými látkami, protože také zesiluje jejich toxické účinky a infiltruje je do organismu.

Aby bylo ve výrobním procesu vše správné, je vhodné vyhledat odbornou literaturu. Doporučujeme knihu od paní Mgr. Heleny Cmurové DMSO - PŘÍRUČKA / NÁVOD K POUŽITÍ skryté / utajované poznatky o léčení přírodní cestou.

3. DMSO jako otvírač kanálů

DMSO umožňuje aktivním složkám proniknout hluboko do buňky 

Ve spojení s DMSO určité účinné látky usnadňují pronikání do těla a proniknutí do buněčných struktur jednotlivých orgánů, čehož by bylo obtížné dosáhnout bez roztoku síry.

DMSO tak těží z funkce traktoru, kterou Hartmut Fischer nazývá „otvírák kanálů“. Látka tak nabízí jedinečnou příležitost nést jiné látky hluboko do tkáně až do nejmenší buňky.

Další významnou výhodou výtažků z bylin, léčivých hub nebo jiných rostlin, které mají terapeutický účinek a jsou uloženy v DMSO, je zesílená biologická dostupnost.

Zesílení biologické dostupnosti u kurkumy

Pro ilustraci se podívejme na příklad kurkuminu, který je obsažen v kurkumě kari koření. Kurkumin je zvláště dobře zkoumán a je považován za velmi užitečný přírodní lék, který má protizánětlivé vlastnosti.

Nevýhodou kurkuminu je, že se bere izolovaně s velmi nízkou biologickou dostupností. Protizánětlivé látky jsou v těle vstřebávány pouze v malém rozsahu a do značné míry se znovu vylučují .

Z tohoto důvodu nemá smysl užívat velká množství kurkumy a doufat, že udělá něco dobrého pro vaše zdraví. Terapeutický účinek může být uveden do pohybu pouze ve spojení s jinými látkami, které zvyšují biologickou dostupnost.

Tento princip je znám v organických hackerských kruzích a výrobcích doplňků výživy. Kurkuma se klasicky užívá s piperinem. Tato složka je obsažena v černém pepři a mnohokrát zvyšuje biologickou dostupnost.

Levnější a efektivnější než zpracování liposomů

Další metodou je produkce liposomů, při které se látky s nízkou absorpční rychlostí - například kurkumin - smísí s lecitinem ze slunečnicových semen a poté se v ultrazvukovém stroji upraví na velmi malou strukturální velikost.

Pouze když se kurkumin rozpustí v tuku, mohou aktivní složky vstoupit do buněk potravou jako trojský kůň a jsou absorbovány bez zjevného úbytku léčiva.

Přesně podle tohoto principu funguje také míchání s DMSO. Řešení způsobuje, že kurkumin je mnohem účinněji absorbován lidským organismem.

Extrakt z kurkumy DMSO tak může zcela nahradit svůj vlastní lipozomální přípravek nebo hotový lipozomální přípravek z obchodu, který je mnohem dražší vyrobit nebo velmi drahý. Na druhé straně s DMSO je možné vyrábět účinné a časově úsporné přípravky samy o sobě.

Další terapeutické vlastnosti DMSO

Dlouhý seznam pozitivních efektů

Seznam mnoha pozitivních účinků na lidský organismus (a samozřejmě na zvířata) zdaleka není u konce.

O sírovém roztoku se říká, že má terapeutický účinek na následující příznaky:

Antibakteriální účinek
Revmatické potíže
Migréna
Fibromyalgie
Zánět nosu a krku
Infekce močového měchýře
Osteoartritida
Artritida
Svalové napětí
Zúžení krevních cév
Snížený přísun krve
Shlukování krevních destiček
Ochrana tkáně v případě poruch oběhu
Cystitida

Transportní funkce DMSO má také další výhodu v tom, že stimuluje přívod kyslíku do celého těla a může uvolňovat zúžení tkáně. Tímto způsobem lze zabránit riziku cévní mozkové příhody a infarktu.

DMSO získalo svou pověst „zázračného léku“, v neposlední řadě proto, že aplikace zředěné kapaliny na kůži mnohokrát urychluje proces hojení povrchových ran.

Podle neoficiálních důkazů jsou i špatně zahojené rány, které způsobily zjizvení, do značné míry zvrácené. Jinak nejsou známy žádné jiné prostředky, které by mohly oživit mrtvé tkáně.

Jediným jiným způsobem, jak viditelně snížit vizuální vzhled jizev, by byla nevyrovnaná nákladná a bolestivá laserová operace.

Účinek proti stárnutí pokožky

V šedesátých letech americká studie zjistila, že transplantační tkáň uložená v roztoku DMSO byla mnohem lépe uchována než jiné konzervační tekutiny.

Z této realizace lze odvodit, že DMSO způsobuje, že se buňky regenerují rychleji. Vnější aplikace je pro pokožku jako ošetření obličeje nebo ošetření Botoxem, protože hloubka vrásek může být snížena a celkový vzhled pokožky se zlepší.

Toner proti stárnutí se slanou vodou zředěný DMSO je snadno vyrobitelný. Výsledkem je, že kůže je napnutá, zvlhčená a stabilizovaná tkáň.

Aktivace parasympatického nervového systému

Dalším příjemným vedlejším účinkem spojeným s DMSO je aktivace parasympatického nervového systému. To je součást našeho autonomního nervového systému, který je zodpovědný za snižování stresu, regeneraci a léčení.

Když je jeho antagonista - sympatik - aktivován převážně, lidský organismus je ve stresové reakci. V tomto stavu není tělo schopné aktivovat samoléčivé síly, ale mobilizuje všechny energie, aby si vybralo mezi letem nebo útokem. Dokud je sympatický nerv aktivován, není možná regenerace nemocí.

U DMSO může být tento problém do určité míry potlačen podporou parasympatické aktivity.

Samozřejmě existují i ​​klasické metody, jako jsou relaxační cvičení, autogenní trénink, určité diety nebo meditace, které vedou ke stejnému cíli.

DMSO není všelék, který poskytuje odpověď na každou možnou stížnost. Protože však podporuje parasympatický nervový systém, stimuluje také samoléčivé schopnosti těla. Nakonec neexistuje žádná jiná forma uzdravení než ta, která je stimulována samotným organismem.

Vedlejší účinky a nebezpečí

DMSO má velmi nízkou toxicitu. Při správném použití a pokud nejste alergičtí na látku, by neměly nastat žádné významné vedlejší účinky.

Vždy je však vhodné naředit komerčně dostupný 99,9% nejlépe farmaceutické kvality roztok na správný směšovací poměr. Při aplikaci nebo užívání ve vysoké koncentraci může dobře vést k nežádoucím reakcím.

Například může dojít k podráždění a zarudnutí kůže, pokud je aplikováno neředěné na kůži. Proto by měla být v závislosti na zamýšleném použití v koncentraci 15 až 30%, např. zředit hořčíkovým olejem, destilovanou nebo mořskou vodou.

Je důležité poznamenat především, že funkce otvírače kanálů DMSO také usnadňuje pronikání škodlivých látek a toxinů prostředí hluboko do vnitřku buněčné struktury. DMSO bohužel nerozlišuje mezi látkami, které jsou pro naše tělo dobré nebo škodlivé.

Než začnete ve velkém měřítku provádět své vlastní experimenty s perorálním DMSO, měli byste se určitě poradit s lékařem nebo odborníkem.

Roztok DMSO získaný online obchodem by měl být zabalen do skleněných lahví. Plastové nádoby mohou uvolňovat škodlivé plastifikátory, které se vážou na DMSO, který obsahují, a vstupují do vašeho těla.

Pokud vezmete v úvahu tyto aspekty, existuje pouze jeden významný vedlejší účinek DMSO. Možná je to skutečný důvod, proč si sírová voda u masy lidí ještě neoblíbila.

Protože DMSO má vlastnost, že jakmile dosáhne těla, je převeden zpět na frakci v původním dimethylsulfidu. Stejně jako všechny sloučeniny síry má vedlejší účinek vyvolání nepříjemného tělesného pachu vylučovaného dechem a připomínající česnekovou vlajku.

Po užití DMSO trvá zvláštní vůně, která vyzařuje, téměř dva dny. Intenzita zápachu a vliv na lidi v prostředí se liší od člověka k člověku.

Pomáhá to přesvědčit vaše spoluobčany, aby také vzali DMSO, nebo jednoduše smrděli sírou se zdravou sebeúctou.

Závěr 

DMSO není v žádném případě všelék. Roztok síry se však vyznačuje zvláštním způsobem působení díky funkci střešního nosiče a účinku otevření kanálu. Další plusové body jsou nízká cena, široká škála aplikací, jednoduchý způsob použití a malé vedlejší účinky.

Je překvapivé, že tato látka není veřejnosti obecně známa a není používána mnohem častěji.

DMSO je tak rozmanitá a fascinující látka, že byly napsány celé knihy o tom, co může DMSO udělat a jaké prostředky dokáže zvládnout s jinými látkami.

Tento článek vám poskytne pouze první přehled o fascinujícím materiálu DMSO, který má překvapivě široký aplikační potenciál.