Jak si všimnete, že máte nedostatek vitamínu D?

Víme: Nedostatek vitamínu D je rozšířené onemocnění. V našich zeměpisných šířkách, s naším životním stylem, je téměř nemožné absorbovat vitamín D3 tak, jak to příroda zamýšlela: sluncem.

Jaká je však cesta z tohoto ven?

V zásadě existují pouze dvě skutečné možnosti: slunce a doplňky. Ale protože to stejně jako tolik věcí v životě není tak snadné, zde uvádíme několik užitečných faktů o vitamínu D. 

Jak si všimnete, že máte nedostatek vitamínu D?

Trávíte většinu dne zavření? Jste v zimě v Česku? Nepatří olej z tresčích jater do vašeho každodenního jídlníčku? Pak lze bezpečně předpokládat, že máte nedostatek vitamínu D.

Náš moderní způsob života může být příčinou nedostatku. Slunce svítí příliš málo a jakmile je stejně není vždy správně využíváno. Život často probíhá díky práci a koníčkům uvnitř - zavření.

Existují samozřejmě i příznaky, které by mohly naznačovat:

- slabý imunitní systém
-  únava
-  bolest kostí
-  paradentóza
-  svalová slabost

Všechny příznaky mohou nebo nemusí být způsobeny nedostatkem vitamínu D. Jediné řešení, které je 100% certifikováno je po použití testu.

Nejen diagnostikovat nedostatek, ale především upravit potřebu. Ne každý potřebuje stejné množství a zvláště při přidávání doplňků je důležité dávkování. Ale co přesně vitamin dělá v našem těle?

Jak vitamín D působí v těle?

Jak již název napovídá, je to vitamin, který tělo dokáže produkovat pomocí slunce. Je tvořeno ultrafialovým světlem a přeměňuje se na hormon v těle. Tento hormon je produkován až ve třetím kroku, poté, co jsou do transformace zapojeny játra, buňky a ledviny.

Jakmile se vytvoří hormon, podílí se na mnoha procesech v těle. Například reguluje růst buněk a posiluje kosti.

Rozmanitost oblastí, ve kterých se vitamín D3 podílí, také vysvětluje rozmanité příznaky nedostatku.

Samozřejmě, pokud jsou příznaky způsobeny nedostatkem vitamínu D, existuje několik přístupů, jak tomu zabránit.

Existují přirodní cesty z nedostatku?

Ano, existuje, ale pozor! Otázka tedy není jasná. Nejpřirozenějším způsobem je zaznamenat ultrafialové světlo slunce. Takže: nasákněte slunce.
Typ pleti však hraje roli (typy světlí: 5-20 minut, tmavší typy: 15-25 minut), stejně jako samotné UV záření, protože pouze paprsky UV-B stimulují produkci vitamínu D.

Opalovací krém a oblečení brání vstřebávání, ale samozřejmě je třeba se vyhnout spálení nebo zarudnutí.

Už to nezní tak snadně. Kromě toho je slunce v našich podnebích často vzácné a den trávíme uvnitř zavřeni. Práce, záliby, život se často děje za sklem (což také zabraňuje produkci vitamínu D).

Jaké alternativy k opalování existují?

Jídlo? Při pohledu na spotřebované množství je to pouze v oblasti teorie. Jsou to skutečně potraviny, které obsahují vitamín D3.

Získat vitamín D pouze ze stravy je takřka nemožné. Museli bychom konzumovat jidla na kila, což je nemožné.

Podle DGE (German Nutrition Society) je zapotřebí alespoň 800 IU (20 μg) vitamínu D. Pouhé dosažení této hodnoty pomocí jídla je obtížné. Podle současných zjištění však lze optimální hladiny vitaminu D dosáhnout pouze při hodnotách mezi 2000 IU a 5 000 IU, čehož nelze dosáhnout samotným jídlem.

Je také pochybné, zda návštěvu solária je třeba považovat za přirozený způsob. Za předpokladu, že jsou paprsky UV-B skutečně používány, tělo tvoří samotný vitamin D, ale záření je stále nepřirozené. Takže to zůstává pouze na slunci, jako jediný přírozený opravdový směr.

Slunce svítí, vlněný svetr je vyměněn za košili a obličej je po dlouhou dobu vystaven slunci. To se nejen cítí dobře, ale je to zdravé a nezbytné.

Je to nejpřirozenější způsob, jak umožnit tělu produkovat vitamin D a doplnit ukládání colecalciferolu. Ale je to možné? Má naše tělo rezervoár, ze kterého může v případě potřeby konzumovat? Je opalování na dovolené dost, aby vaše tělo zůstalo zdravé po celý rok? Odpověď je jednoduchá a neuspokojivá: ne.

Používáte-li intenzivně a správně letní slunce, vaše vlastní obchody s tělem jsou dobře obohaceny, ale to nebude trvat celý rok.

V našich zeměpisných šířkách nemůže být v zimních měsících sluncem absorbován žádný vitamin D. Proto je důležité věnovat pozornost dostatečné zásobě.

Kdo by měl užívat vitamín D?

Bohužel je však chybou se domnívat, že vyvážená strava může porazit nedostatek vitaminu D3. Bezpochyby je dobré a správné mít pestrý a zdravý jídelní plán. Hodně tím může být ovlivněno a dokonce vyléčeno.

Ale v tomto případě se bohužel říká: Vitamín D a zdravé stravování spolu nemají nic společného. Téměř nic není zdravé, pokud je konzumováno do extrémní míry.

Proto stojí za zvážení, zda je přidání vybraných přípravků v tomto okamžiku přirozenější.

V naší zeměpisné šířce se další příjem vitamínu D téměř vždy doporučuje.

Tablety nebo Kapky

Jakmile probíhá vyhledávání, je třeba provést rychlý výběr. Ale samozřejmě by to mělo být pozorně sledováno.

Složky i dávková forma se mohou velmi lišit. Biologická dostupnost, tj. Kolik může tělo skutečně absorbovat a využívat z vitamínu, je velmi důležité. Je třeba přísně dodržovat kvalitu přísad a přidávání přísad.

Co lze předem zkontrolovat, je forma, ve které přípravek přichází: kapky nebo tablety.

Ideální příjem D3

Optimální je příjem v kapkách s olejem. Nejen proto, že to prospěje dětem a lidem, kteří se zdráhají polykat prášky. Protože vitamin D je vitamin rozpustný v tucích, je nejlépe absorbován tělem.

Pokud se používá vysoce kvalitní a zdravý olej, jako je MCT olej, je výtěžek dvakrát vyšší.

Vitamin D správné dávkování

Jakmile se produkt dostane do vlastního repertoáru, čeká další překážka: dávkování.

Opět je zde spousta informací. Ve skutečnosti závisí perfektní dávka na různých vnějších a individuálních faktorech.

Mezi vnější faktory patří například místo pobytu včetně zeměpisné šířky, nadmořské výšky atd. A roční období. Jednotlivé faktory zahrnují: typ pleti, věk a použití opalovacího krému, včetně oblečení.

Tyto faktory ovlivňují produkci vitamínu D i v letních měsících, kdy by teoreticky mohla být uspokojena veškerá potřeba slunce.

V zimních měsících nestačí sluneční záření v mnoha regionech ani pro stimulaci produkce vitamínu D, proto se doporučuje celoroční (proměnlivé) doplňování.

Prvním krokem je vždy otestovat, zda a do jaké míry nedostatek existuje. Pokud je nedostatek velmi vysoký, začnete s dobíjecí fází, ve které se vitamín užívá ve velmi vysokých dávkách.

Začátek dávkování:

Aby bylo možné co nejpřesněji zvýšit velmi nízkou hladinu vitamínu D, lze například dosáhnout krátkodobého příjmu 10 000 IU / den. Toto množství zvyšuje hladinu vitaminu v krvi asi o 1 ng / ml.

Příjem denně 10 000 I.E. po dobu asi deseti dnů vede k požadované hodnotě.

Udržovací dávkování:

Doporučená denní dávka pro získání dostatečného vitamínu D je 1 000 IU.

Teoreticky je také možné pomocí této dávky dosáhnout dlouhodobého zvýšení hodnoty vitamínu D v krvi. ke zvýšení hodnoty krve asi o 1 ng / ml.

Protože však dosažení této hodnoty bude trvat měsíce, doporučuje se zde také počáteční terapie s vyšší dávkou.