MCT olej může pomáhat při spalování tuků

MCT olej je už nějakou dobu u každého člověka považován za zázračnou zbraň pro zdravou výživu nebo pro boj proti obezitě.

Určitě to není "zázračná zbraň", ale jako součást vyvážené stravy nabízí určité výhody oproti ostatním tukům díky svým vlastnostem a způsobu působení. V každém případě je jeho použití jako dietní potraviny již několik desetiletí nesporné.

Co je přesně MCT?

MCT je zkratka pro termín triglyceridy se středně dlouhým řetězcem (triglyceridy se středním řetězcem). Jedná se o nasycené mastné kyseliny, které jsou součástí některých, zejména tropických rostlinných tuků, jako je olej z palmových jader nebo kokosový olej. Mléko je také bohaté na MCT. Existují čtyři z těchto kyselin, které se liší počtem atomů uhlíku a jejich dvojnými vazbami:

Kyselina kaprová (C 6: 0)
Kyselina kaprylová (C 8: 0)
Kyselina Capric (C 10: 0)
Kyselina laurová (C 12: 0)

Hodnoty v závorkách udávají počet atomů uhlíku (C6, 8, 10, 12) vzhledem k dvojným vazbám (0). Protože se jedná o nasycené mastné kyseliny, žádná z uvedených MCT nemá dvojnou vazbu.

Ve své čisté formě MCT neobsahuje olej ani tuky v přírodě. Extrakce těchto tuků, obvykle kokosového oleje, se provádí hydrolýzou. Následně se středně mastné kyseliny frakcionují a esterifikují glycerolem. Konečný produkt je bez chuti a bez zápachu a je bezbarvý až slabě nažloutlý.

Působení

Pokud je do těla dodáváno méně kalorií, než potřebuje, obvykle štěpí svalovou bílkovinu, aby extrahovala glukózu zejména pro zásobování mozku energií. MCT olej není uložen v těle, ale je okamžitě přeměněn na tzv. Ketonová těla v játrech. Krevní tělíska pronikají krevním oběhem do mitochondrií, „elektráren“ v lidských buňkách. Zde slouží jako náhrada glukózy a jsou tak rychlým a snadno dostupným zdrojem energie.

Příjem MCT zvyšuje koncentraci ketonů v krvi a snižuje tak pocit hladu.

Kontext MCT oleje a ketogenové diety

V souvislosti s olejem MCT se termín ketóza dieta objevuje znovu a znovu. Ketóza je synonymem metabolismu hladu. Má-li tělo nedostatek sacharidů, musí spálit nebo přeměnit bílkoviny a tuky, aby získal potřebnou glukózu pro své energetické potřeby.

MCT olej jako potravina

Olej MCT lze užívat v čisté formě jako energetický doplněk s polévkami, saláty, zelenými koktejly, kávou nebo čajem. Existují však také speciální potraviny, například margarín nebo různé pomazánky, které se vyrábějí za použití oleje MCT a prodávají se komerčně.