Péče o pleť v zimě

Necítíte se v zimě ve své kůži? Chcete-li zabránit tomu, aby jste měli hrubou kůži na prstech, popraskané rty a napjaté pocity omezovaly vaši pohodu, najdete zde tipy pro péči vaší pokožky v zimním období.

Bez ohledu na to, zda jste aktivní na sjezdovkách, kluzištích a procházkách v zimním lese. Neustále jste vystaveni změnám mezi vytápěnými místnostmi a studenými venkovními teplotami: Vaše pokožka v zimě hodně trpí a těší se na vaši péči.

Proč je pokožka tak suchá v zimě?

Naše kůže je posetá bezpočtem drobných mazových žláz. Mimo jiné jsou odpovědné za ochranu vnější vrstvy pokožky tenkým filmem tuku, který jim zabraňuje vysychání. S poklesem teplot však tyto mazové žlázy stále častěji stávkují a zpomalují tvorbu ochranného tuku kůže. Pokud je ochranná vrstva nyní příliš tenká, vlhkost se odpařuje mnohem rychleji a pokožka se stává suchou a náchylnější k vnějším podnětům.

Kromě toho nachlazení také ovlivňuje krevní oběh. Naše tělo nechce nechat drahé teplo uniknout ven, a proto stahuje krevní cévy dohromady. Pěkný pokus, ale bohužel, vnější pokožka je poté méně dobře zásobena krví, kyslíkem a živinami.

Obzvláště náchylnými na suchost a jemné praskliny jsou naše ruce a rty. První z nich, protože jsou často vystaveny počasí bezbranně přicházejí současně několikrát denně s horkou vodou a mýdlem do kontaktu. Posledně jmenované, protože nemají vlastní mazové žlázy a jsou tedy závislé na vnější péči.

Co kůže potřebuje v zimě?

Naše pokožka potřebuje péči nejen dokud není suchá a šupinatá, ale zejména ještě předtím, než se dostane do tohoto stavu. Zásoby vlhkosti by proto měly být chráněny před zimními podmínkami. Funguje to skvěle s bohatou mastnou péčí. Populární trik spočívá v použití arganového oleje na noc.

Navíc, obzvláště venku, se často doporučuje používat arganový olej, protože pleťové vody na bázi vody mohou při mražení jemných částic vody dráždit pokožku i při mrazu.

Tipy pro péči o pleť v zimě

- Správná teplota vody: I když může být lákavá i v mrazivých dnech: velmi horká dlouhá sprcha nebo dlouhé horké koupele, extrahují z pokožky další vlhkost. Pro vaši každodenní rutinní koupelnu je proto lepší uchýlit se k vlažné vodě a udržet sprchu či koupel krátkou a svěží.

- Správná péče: Nejlepší jsou v zimě velmi bohaté krémy nebo čistý arganový olej bez přídavků umělých barviv a parfémů, které zabraňují ztrátě vlhkosti. Péče o pleť by samozřejmě měla být vždy přizpůsobena vašemu individuálnímu typu pleti.  Pokud máte mastný typ pleti, mastné krémy nejsou tím nejlepším nápadem. Proto se doporučuje čistý araganový olej, který se rychle vstřebává a vsaje.

- Správné nápoje: Hydratece funguje stejně zvenčí i zevnitř. Heslo je hodně pít pít pít. Pro tento účel je nejlepší neslazené čaje nebo voda. 

- Správné živíny: Můžeme také poskytnout cílenou podporu naší pokožce prostřednictvím výživy. Obzvláště ji těší kolagen, ať už čistý nebo obohacený o kyselinu hyaluronovu.

-Správný vzduch: velmi teplé, přehřáté místnosti mohou z naší pokožky extrahovat další vlhkost, protože teplý vzduch je často suchý, ale může absorbovat hodně vody. V důsledku toho se vlhkost v naší kůži „odpařuje“ mnohem rychleji než obvykle. Vnitřní rostliny, výparníky, vodní mísy nebo vlhké látky mohou pomoci zajistit dobrou vlhkost v obytných prostorech.