Vitamin K2 - Vše, co potřebujete vědět

Co je to vitamin K2?

Ačkoli je vitamin K stejně důležitý jako vitamin C nebo vitamin D, je často podceňován. Vitamin K patří do skupiny rozpustných v tucích a zde se rozlišuje mezi rostlinným vitaminem K1 a živočišným vitaminem K2. Vitamin K2 je nezbytný pro zdravé kosti, srážení krve a pro tvorbu pohlavních hormonů.

Kde mohu získat vitamin K2?

Vitamin K1 je v zelené zelenině; Pro fotosyntézu je nezbytná. Čím zelenější, tím více vitaminu K1. Naproti tomu vitamín K2 je produkován bakteriemi a je obsažen v produktech přežvýkavců, které byly vhodným způsobem chovány a krmeny. Například v Bio-vejcích, bio- másle nebo bio masu. Ale také v produktech, jako jsou zelí, kimči nebo fermentovaný sýr ze sojových bobů natto. Vitamin K1 se stává vitamínem K2, který je pro člověka velmi cenný. Proto je také důležité, aby byla zvířata chována vhodným způsobem, protože produkty z průmyslového zemědělství neobsahují téměř žádná významná množství, protože tato zvířata nedostávají zelenou trávu k jídlu, ale sóju, kukuřici a další škrobové krmivo, které obsahuje velmi málo vitamínu K1.

Jak Vitamin K2 funguje a jaké funkce má?

Srážení krve

Pokud je krevní céva v těle poškozena, je nutné ji znovu opravit. S pomocí vitaminu K2 se krevní sraženiny v místě poranění zastaví, aby se zastavilo krvácení. Pokud je nedostatek vitaminu K2, existuje riziko zvýšené ztráty krve a horší koagulace.

Silné kosti

Pokud také chcete silné kosti, potřebujete vápník. Protože se vitamín D podílí na vstřebávání vápníku v potravě, musí být přidán vitamin K2, aby mohl být vápník uložen v kostech. Konkrétně, vitamin K2 aktivuje enzym, který váže vápník a zabudovává ho do kosti. To podporuje tvorbu kostí. Žádný vitamin K2, žádné silné kosti. Důvodem, proč stále více lidí trpí osteoporózou, je nedostatek vitamínu D a vitaminu K. Křehkost kostí se zvyšuje a tím pádem riziko zranění při pádu.

Tvorba pohlavních hormonů

Vitamin K2 je také důležitý pro tvorbu pohlavních hormonů, zejména pro zvýšení hladiny testosteronu u mužů i žen. Ano, drahé ženy, máte také v krvi nějaký testosteron, který vyžaduje vitamin K2. Pokud nemáte vitamín K2 znamená to narušenou tvorbu pohlavních hormonů.

Ateroskleróza

Při vaskulární kalcifikaci dochází k usazování vápníku, tuku a cholesterolu na stěnách cév. Co tedy vápník musí udělat? Protože vitamin D absorbuje vápník v krvi, ale nemůže být distribuován kvůli nedostatku vitaminu K, existuje zvýšené riziko arteriosklerózy a vaskulární kalcifikace. Závěr: Kdo má dostatek vitamínu K, má preventivní účinek proti onemocnění krevních cév.

Buněčný růst

Podobně jako vitamin D je vitamin K důležitým růstovým faktorem pro mnoho buněk v těle.

Které buňky těží z vitamínu K?

- buňky produkující pohlavní hormony
- nervové buňky
- svaly

K aktivaci biochemických procesů v buňce je proto zapotřebí vitamín K. Proto je nezbytně nutná dostatečná hladina vitaminu K2.

Shrnutí:

Vitamin K je:

1. Růstový faktor pro buňky

2. Preventivní vaskulární kalcifikace (prevence kalcifikace cév)

3. Důležitý pro pohlavní hormony

4. Důležitý pro srážení krve

5. Důležitý pro zdravé a silné kosti